Maj 2003

Express Wieczorny Nr 19    11 maja 2003         

Premiera Teatru Dramatycznego w Sydney w Klubie Polskim w Bankstown

Polski Klub w Bankstown był miejscem premiery sztuki Włodzimierza Perzyńskiego "Lekkomyślna Siostra" wystawionej 27 kwietnia 2003 roku, przez Teatr Dramatyczny w Sydney.

Pomimo ulewnego dnia rodacy z uśmiechem podniecenia zjechali się do klubu, którego scena była (wcześniej) miejscem prób zespołu.

Wspaniale było zrelaksować się i przenieść (....) w życie bohaterów "Lekkomyślnej Siostry", odważnie zagranych przez naszych aktorów.

Zespół Teatru Dramatycznego w Sydney zasługuje na duże brawa raz jeszcze, za czas i wysiłek włożony w pracę nad sztuką. Stęsknieni za teatrem na żywo widzowie, doskonale się bawili. Wyraźnie widać potrzebę naszej polonii na tego rodzaju rozrywkę.

Dobrze więc się składa, że istnieje: "......grupa przyjaciół mająca wspólną pasję, którą jest miłość do teatru i literatury polskiej". Stąd jest nadzieja na kolejne premiery. W imieniu zarządu Klubu Polskiego w Bankstown gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Scena klubu jest zawsze do dyspozycji teatru i jest otwarta na wszelką działalność kulturalno-oświatową.

Pisząc o polonijnym zespole teatralnym nie mogę oprzeć się pewnej refleksji. Jakakolwiek działalność polonijna nie istniałaby, bez wsparcia finansowego hojnych ludzi. Stąd ukłony szacunku w stronę sponsorów.

Izabela Stempień

Klub Polski w Bankstown


Tygodnik Polski Nr 17   14 maj 2003

Nowa Premiera

Teatr Dramatyczny w Sydney -  w reżyserii pani Joanny Borkowskiej-Surucić - wystawił 27 kwietnia "Lekkomyślną siostrę" Włodzimierza Perzyńskiego,  młodszego rywala Zapolskiej, jednak uznanego przez krytykę dramaturga. Pisali o nim Tadeusz Boy-Żeleński czy Adam Grzymała-Siedlecki, a dzieła Perzyńskiego ukazały się też w serii Biblioteki Narodowej. Prapremiera "Lekkomyślnej siostry" miała miejsce w Lwowie w r. 1904, a rolę Heleny powierzono słynnej Irenie Solskiej. Warto zauważyć, że prapremiera "Moralności pani Dulskiej" odbyła się dopiero trzy lata potem (w 1907 r.). O tym porządku chronologicznym wypada pamiętać, gdyż niektórzy krytycy teatralni nazwali postać Heleny "wyrafinowaną i bardziej skomplikowaną Dulską". A Perzyński nie mógł przecież mieć przed sobą modelu pani Dulskiej! Atmosferę "dulszczyzny" (termin ukuto później!) łowił jednakże w otaczającej go rzeczywistości. Inny jest też temat jego "Lekkomyślnej siostry". Komedia to znakomita, balansująca między realizmem a krzywym zwierciadłem rzeczywistości, niekiedy o cechach farsy. Świetne wyczucie formy, błyskotliwe dialogi to fundamenty dobrej komedii i gwarancja zabawy publiczności. Intrygę odkryje sam widz.

Po studiach filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, Perzyński studiował język i literaturę włoską we Florencji w latach 1899 - 1901. Teatralną tradycję antyku kontynuowano zwłaszcza we Włoszech, a jak wielkie jest bogactwo włoskiego teatru ilustruje dobrze choćby dwutomowa edycja jego dorobku (blisko tysiąc stron!), a obejmująca zaledwie okres od początków do wieku XV-tego. Ale i w Paryżu studiował Perzyński literaturę i bywał w teatrach, gdzie na przełomie XIX/XX wieku kiełkuje już teatr absurdu Alfreda Jarry i jego "Króla Ubu", przebijając naturalizm "sceny wolnej" Antoine'a.

Po powrocie do kraju Perzyński zamieszkał w Krakowie. Był w redakcji pisma "Głowa Narodu" i zasłynął jako świetny felietonista, a współpracował też z satyrycznym periodykiem "Liberum Veto".  Pisał wiersze i oczywiście utwory teatralne.

Sydnejska premiera "Lekkomyślnej siostry" to ogromny sukces całej trupy i wyrafinowanej reżyserii i scenografii pani Joanny Borkowskiej-Surucić, znanej już z kapitalnej inscenizacji "Moralności pani Dulskiej". Stoi za tym nie tylko jej teatralny dyplom z Polski, ale i wielki smak artystyczny, troska o detal a zarazem rozmach spektaklu. "Lekkomyślną siostrę" oglądamy w pięknej scenografii i w strojach z epoki, na tle muzyki Straussa. Nie chciałbym wyróżnić tu nikogo, cały zespół zapracował na sukces, choć nie jest to praca lukratywna, a wyłącznie ich hobby. Dla większości trupy jest to już drugie przedstawienie, nie są już więc amatorami. Grają wspaniale (podaję wg kolejności w programie): Ewa Kubel, Ryszard Techmański, Marta Druć, Beata Rumianek, Janina Rychcik, Wojciech Druć, Piotr Lemieszek, Felicja Owen, Anna Potaczała. Efektowne kostiumy są dziełem zespołu, pomocą techniczną służył Daniel Surucić. Dodajmy jeszcze, że dyrektorem teatru jest pan Stanisław Mikołajski, a sponsorem pani dr K. Łukaszewicz. Po premierze w Polskim Klubie w Bankstown, następne przedstawienie "Lekkomyślnej siostry" odbędzie się 25 maja w Wollongong. Kolejne spektakle w Marayong, Newcastle, Ashfield, i w Konsulacie Polskim RP. To prawdziwe tournee!

Marek Baterowicz