Express Wieczorny Grudzień 2003

Szanowni Państwo...

Pragnę podzielić się z państwem wiadomością niezwykła...

W dniach 13-18 sierpnia 2003 w Przedborzu koło Gór Mokrych odbył się XII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tym festiwalu brało udział ponad 350 osób z 28 krajów. Mam ogromną przyjemność zakomunikować że były również dwa zgłoszenia z Australii: w kategorii młodzieżowej Sylwia Kulska z Queanbeyan, a w kategorii dorosłych- aktorka Teatru Dramatycznego w Sydney- Ewa Elżbieta Kubeł, niezapomniana Juliasiewiczowa w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i przewrotna  Helena Topolska w „Lekkomyślnej Siostrze” Włodzimierza Perzyńskiego.

Uczestnictwa tych pań nie bylibyśmy świadkami,  gdyby nie inicjatywa i ogromna życzliwość w tej sprawie Pana Dariusza Chmiela, konsula d/s polonii, który poparł kandydaturę Ewy i Sylwii. Warto podkreślić, że impreza ta była ważnym wydarzeniem kulturalnym, transmitowanym na całą Polskę. Patronat nad nia objął  Marszałek Senatu RP, Profesor Longin Pastusiak.

To wspaniałe wydarzenie rozpoczęło się uroczystym akcentem złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową M. Konopnickiej w Górach Mokrych. Kwiaty miała przyjemność złożyć nasza Ewa w doborowym towarzystwie prawnuka Konopnickiej Pana Jana Bieleckiego, wspaniałego gawędziarza, znawcy kultury polskiej i jak to Ewa okresliła, człowieka z innej epoki. „Takich mężczyzn już chyba nie ma” powiedziała Ewa, albo po prostu trzeba po nich jechac do Przedborza..

Przesłuchania i koncerty towarzyszące, na których występowali poeci i pisarze z Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji odbywały się w Sali MDK lub w samym sercu Przedborza, na skonstruowanej na rynku miasta scenie.

Warunkiem udziału w turnieju recytatorskim było wykonanie dwóch wybranych utworów poetyckich Marii Konopnickiej w języku polskim. Muszę przyznać, że wybór Ewy jest naprawdę niezwykły i na pewno zdziwiliby się państwo po usłyszeniu wierszy, że Maria Konopnicka też taką poezję pisała.

Głównym organizatorem tego festiwalu było Towarzystwo im. M. Konopnickiej wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Przedborzu. Pomysłodawca i genialnym społecznikiem okazał się Pan Władysław Obarzanek, prezes TMK w Górach Mokrych. Bez niego po prostu cała  ta impreza nie miała by miejsca.

Uczestników festiwalu przesłuchiwało doborowe Jury, któremu przewodniczył prawnuk Jan Bielecki, jak również czołowa gwiazda tej imprezy, Pan Wojciech Siemion, wielki aktor scen polskich, znany na pewno państwu z wielu ról komediowych, miłośnik poezji i młodzieży, wieloletni wykładowca  Wyższej Akademii Teatralnej w Warszawie.

Na zakończenie tego krótkiego sprawozdania zostawiłam informacje najważniejszą... Ewa przyjechała do Sydney z tzw „ tarczą”, zdobywając Grand Prix festiwalu w kategorii dorosłych, a Sylwia otrzymała wyróżnienie w kategorii młodzieżowej.

To co przeżyła nasza Ewa nie da się słowami wyrazić.. Smak sukcesu, ogromne zadowolenie a poza tym atmosfera towarzysząca tego typu imprezom.!

Brawo Ewa, wyśmienity pomysł, niezwykła przygoda..

Serdecznie gratuluję obu uczestniczkom, również muszę zaznaczyć że jestem bardzo dumna z Ewy, nie tylko z jej sukcesu ale również z jej bezinteresownego podejścia do wygranej. Oddała pieniężna nagrodę na rzecz rozwoju kultury polskiej i w celu organizowania festiwalu w następnym roku. W obecnych czasach wszyscy mają dość materialne podejście do życia, jak widać Ewunia jest wyjątkiem.

Jeszcze raz gratuluję w imieniu zespołu  Teatru Dramatyczego i własnym, jak również zapraszam na spotkanie z Ewą i poezją Marii Konopnickiej do konsulatu RP w Woollahra.

Z poważaniem

Joanna Borkowska- Surucić

Kierownik Artystyczny